 |
 |
3. Læringsrum, IT
og undervisningsforløb
I de senere år er begrebet undervisning blevet nedtonet i undervisningsverdenen
til fordel for en større fokusering på begrebet læring. Undervisningsbegrebet
rummer imidlertid en dobbeltbetydning, da det udover en bestemt formidlingsform
også betyder, at en lærer har struktureret elevernes møde med det faglige
stof. I Det Virtuelle Gymnasium skal IT benyttes til at fremme elevernes
aktive involvering og fordybelse som grundlag for en personlig læreproces.
Det indebærer imidlertid ikke, at det sidstnævnte aspekt i undervisningsbegrebet
nedtones. Tværtimod vil arbejdet med at strukturere og synliggøre rammerne
for elevernes læreprocesser være endnu vigtigere i et virtuelt gymnasium,
hvor eleverne i større grad skal tilegne sig viden, færdigheder og kompetencer
gennem individuelt og gruppeorienteret arbejde.
Lærernes udfordring består i at tilrettelægge en undervisning, som
både fremmer elevernes selvstændige arbejde og støtter dem undervejs
i en læreproces, der i høj grad er faciliteret af IT. For at tilgodese
begge formål kan lærerne gøre brug af en lang række værktøjer, og i
det følgende vil der blive argumenteret for, at undervisningen bygges
op som undervisningsforløb med varierende kombinationer af læringsrum
og IT-anvendelse.
Tilrettelæggelse af undervisningsforløb kan ifølge forskningsleder
Bent B. Andresen forstås som et pædagogisk scenarie med en organiseret
række tænkte begivenheder til belysning af en udvikling og en fremtidig
situation, hvor der foregår en læreproces.11
Undervisningsforløbene finder sted inden for et veldefineret start-
og sluttidspunkt. Der er flere fordele ved at tilrettelægge undervisningen
systematisk i forløb:
- Forløbsbeskrivelser sikrer, at læreren har gennemtænkt, hvordan
elevernes arbejdsproces integreres i et fagligt forløb, uanset om
eleverne arbejder på skolen eller andre steder. Ved at arbejde med
forløb bliver læreren opmærksom på, hvilke læringsrum der er i spil.
Forløbsbeskrivelser er også et vigtigt værktøj, når der skal gennemføres
tværfaglige projekter, så de involverede faglærere kan fastlægge mål
og koordinere aktiviteter.
- I Det Virtuelle Gymnasium er klasserummet ikke længere centrum for
koordinering og kommunikation mellem lærere og elever. Mange aktiviteter
foregår via nettet eller på lokaliteter uden for skolen. Selv om
eleverne arbejder på skolen, er læreren ikke nødvendigvis et centralt
led i deres læreprocesser. Eleverne skal derfor vide, hvilke mål
de skal nå, og hvilke rammer de skal arbejde indenfor. Forløbsbeskrivelser
vil endvidere forbedre deres muligheder for at planlægge arbejdsindsatsen.
- Ved at tilrettelægge og synliggøre undervisningen i forløb skabes
der et bedre udgangspunkt for lærernes erfaringsudveksling og kollegial
supervision. Forløbsbeskrivelserne kan dermed udveksles og anvendes
af andre lærere. Synliggørelse af forløb kan også medvirke til at
øge lærernes bevidsthed om deres undervisningspraksis og give et grundlag
for løbende forbedringer og pædagogisk udvikling.
Undervisningsforløbene kan beskrives ud fra forskellige elementer.
Nedenfor præsenteres et forslag til en struktur for forløbsbeskrivelser,
som er inspireret af erfaringer fra Dronninglund Gymnasium samt FIKS-modellen:12
13
- Forløbet: Forløbsbeskrivelsens navn indgår i et elektronisk
kartotek.
- Fag, klasse og lærer: Navne på involverede elever, årgang
og lærere.
- Formål: Der skal redegøres for målene med forløbet ved eksempelvis
at henvise til fagets bekendtgørelse eller årsplan, til kompetencemål
m.v.
- Læringsprincipper: Beskrivelsen skal redegøre for, i hvilke
læringsrum forløbet finder sted, og om eleverne skal arbejde individuelt
eller i grupper. Læringsrummene kan inddeles i undervisnings-, trænings-
og studierummet, som hver især er kendetegnet af bestemte pædagogiske
principper.14
Eleverne får forskelligt udbytte af at arbejde i de enkelte læringsrum,
og derfor er det vigtigt, at lærerne er bevidste om at variere brugen
i forløbene.
- Resultatkrav: I hvert forløb skal eleverne udarbejde eller
udføre et eller flere produkter som for eksempel mindre øvelser,
besvarelser af tekstspørgsmål, stile, mundtlige fremlæggelser, rapporter,
eksperimenter, plancher, hjemmesider, billeder, lydoptagelser eller
video. Produktkravene kan også omhandle typer af problemformulering,
sideantal, illustrationer, kildefortegnelse m.m.
- Proceskrav: Der kan stilles forskellige krav til elevernes
arbejdsproces om eksempelvis læsning af tekster og hjemmesider, brug
af samarbejds- og projektstyringsværktøjer, mindmap, logbog, debatfora
og fagspecifikke IT-værktøjer samt gennemførelse af interviews, chatseancer
og digital kommunikation med eksterne personer.
- Organiseringsformer: Her beskrives den praktiske organisering
af forløbet i form af tidsplan, aktiviteter, lokaler, tilstedeværelseskrav,
gruppesammensætning, lærertilstedeværelse, vejledning m.v.
- Evaluering: Flere emner kan gøres til genstand for evaluering.
Det kan eksempelvis være selve forløbet, elevernes proces og produkt
(individuelt som gruppebaseret). Evalueringen kan foregå ved hjælp
af tests, samtaler, prøver, karakterer, spørgeskemaer o.l. Det skal
præciseres, hvem der foretager evalueringen.
I modsætning til Bent B. Andresens FIKS-model fremgår IT ikke af listen
som et særskilt punkt. Det skyldes, at IT ikke er et selvstændigt mål
for undervisningen. IT-anvendelse skal indgå i en faglig og pædagogisk
sammenhæng og vil derfor være at finde under de enkelte punkter. Endvidere
må Internettet, email, konferencer, elektronisk tekstbehandling og
andre basale arbejdsprogrammer betragtes som selvfølgelige værktøjer
i lighed med papir og blyant. I første omgang er det heller ikke interessant,
om IT gør eleverne i stand til at arbejde uafhængigt af skolens fysiske
rammer. Det er derimod interessant, hvordan IT kan medvirke til at
skabe et læringsmiljø, hvor eleverne er mere aktive i undervisningsprocessen.
Udfordringen ved virtuel undervisning består således i at integrere
digitale undervisningselementer i forløb med henblik på at fremme elevaktiverende
arbejdsformer, såvel individuelle som gruppebaserede.
I Det Virtuelle Gymnasium er undervisningen kun delvist netbaseret.
Muligheden for at følge et distancefag eller -kursus skal dog være til
stede. Eleverne kan for eksempel få mulighed for at gennemføre et komplet
virtuelt forløb, hvis de ønsker at følge et mindre valgfag, der ikke
udbydes på deres skole, men som udbydes som fjernundervisning via Internettet.
Eleverne bør også kunne vælge at afløse dele af fagenes pensum ved at
følge mindre kurser, eksempelvis på andre ungdomsuddannelser eller
på skoler i andre lande. Forudsætningen for denne fleksibilitet er,
at eleverne kan dokumentere det faglige indhold og udbytte af kurset.
I det følgende redegøres kort for de elementer, som udgør rammen om
undervisningsforløbene. Det organisatoriske rum, som derved opstår,
er en forudsætning for at kunne gennemføre virtuel undervisning, fordi
det bliver et centralt referencepunkt for kommunikationen mellem lærer
og elever. Dernæst skitseres et idékatalog med forskellige IT-baserede
undervisningselementer, som kan inddrages i udviklingen af undervisningsforløb.
Elementerne er beskrevet under de tre læringsrum. Kataloget er ikke
udtømmende, men det skal illustrere, hvordan IT kan give læringsrummene
et kvalitativt løft. Efter hvert læringsrum er der skitseret to eksempler,
som skal illustrere, hvordan elementerne kan kombineres i forløb med
særlig vægt på det pågældende læringsrum. Det faglige indhold i eksemplerne
er derfor ikke beskrevet i det omfang og med den dybde, som en virkelig
undervisningssituation ville kræve.
3.1. Det organisatoriske rum
I Det Virtuelle Gymnasium får eleverne en større frihedsgrad til at
planlægge og gennemføre deres uddannelse. De skal derfor lære at disponere
deres tid i forhold til de mål, som de og lærerne i fællesskab har opstillet.
Det indebærer blandt andet, at de skal lære at vurdere sværhedsgraden
af de enkelte arbejdsopgaver, og hvordan det vil være hensigtsmæssigt
at løse dem. Lærerne skal ligeledes lære at håndtere, at de får mindre
tid sammen med eleverne. Derfor er der behov for løbende at synliggøre
de faglige forløbs målsætninger og indhold tillige med forventninger
og krav til elevernes arbejde. Ud over en nytænkning af læringsrummene
skaber introduktionen af virtuelle undervisningstimer således behov
for et organisatorisk rum på nettet med information om den planlagte
og gennemførte undervisning. Der skal oprettes et organisatorisk rum
for hvert fag i hver klasse. Desuden skal der oprettes rum for tværfaglige
forløb. Rummene skal indeholde følgende oplysninger og informationer:
- Fagets mål og perspektiver.
- Forventninger til elevernes faglige kompetence ved afslutning af
faget.
- Plan for de faglige emner, som eleverne skal arbejde med i løbet
af året.
- Retningslinier for elevernes indflydelse på undervisningen. Der
kan for eksempel etableres elektroniske konferencer til brainstorming,
hvor eleverne kan komme med forslag til fremtidige undervisningsforløb.
- Forløbsbeskrivelser, herunder lektieplaner, arbejdsopgaver og -metoder,
evaluerings- og testmåder m.v.
- Et overblik over det faglige stof og sammenhængen mellem årets faglige
emner såvel monofagligt som tværfagligt.
- Plan for evaluering af den samlede undervisning, herunder metode
og kriterier.
- Beskrivelse af eksamensformer og -krav. Det organisatoriske rum
danner tillige rammen om faglærerens distribution af materialer, links
og værktøjer til eleverne.
Det er afgørende, at informationerne løbende opdateres, og at de er
tilgængelige for eleverne via nettet. Perspektivet ved et virtuelt organisatorisk
rum er dels, at eleverne får større overblik over den faglige undervisnings
mål og forløb - også i tilfælde af fravær, dels at det sparer tid i
lærerens samvær med eleverne.
Lærerens tid med eleverne anvendes i dag til meget andet end egentlige
undervisningsaktiviteter, eksempelvis information om læsestof og opgaver,
beskrivelse af fremtidige aktiviteter, uddeling af kopier m.v. Sådanne
aktiviteter kan sandsynligvis aldrig undgås fuldstændigt, men det organisatoriske
rum gør det muligt at sætte en ny dagsorden for konfrontationstimerne.
3.2. Undervisningsrummet
I undervisningsrummet foregår der primært videnformidling og dialog
om det faglige stof, som gør det muligt for læreren at skabe en fælles
referenceramme og perspektivere stoffet. Lærerens rolle som den centrale
formidler og ordstyrer er velkendt, men IT kan benyttes til en kvalitativ
udvikling af undervisningsrummet på flere måder.
Teknologien kan benyttes til at skabe en bedre sammenhæng mellem elevernes
forberedelse og de lærerstyrede aktiviteter, så den lærerstyrede undervisning
bliver mere målrettet. Elevernes selvstændige tilegnelse af viden kan
forbedres ved hjælp af faglige multimedieprodukter, der præsenterer
det faglige stof med en kombination af lyd, billeder, videosekvenser,
illustrationer og tekst. Hvis produkterne er interaktive, kan de give
eleverne mulighed for at benytte forskellige tilgange til at tilegne
sig stoffet alt efter den personlige læringsstil. Videnformidlingen
i klasserummet kan også forbedres, idet lærerne ved hjælp af IT-værktøjer
får et bredere spektrum af muligheder for at illustrere og præsentere
det faglige stof. Bedre værktøjer til videnformidling kan åbne op for
at benytte forelæsninger til at præsentere større grupper af elever
for fagenes grundlæggende stof.
I det følgende gives en række eksempler på, hvordan IT kan benyttes
til at udvikle undervisningsrummet:
- Interaktive læringsobjekter kan benyttes målrettet til at skabe
forskellige tilgange til det faglige felt, som klassen i øjeblikket
arbejder med.
- Læreren kan før en konfrontationstime teste elevernes viden inden
for et fagligt felt ved hjælp af små tests eller spørgsmål, som eleverne
besvarer elektronisk. Besvarelserne gør det nemmere at målrette undervisningen
i forhold til klassen.
- Forberedelsen til konfrontationstimerne kan effektiviseres ved at
give eleverne mulighed for at kommunikere elektronisk med en faglærer.
- Elevernes forberedelse kan være forudsætningen for arbejdet i konfrontationstimerne,
ved at de lægger elektroniske besvarelser og overvejelser i en mappe
under forløbet, således at lærerne bruger elevernes input til at perspektivere
og arbejde videre med stoffet.
- Eleverne kan holde oplæg eller formidle deres arbejde fra trænings-
og studierummet ved hjælp af multimedieproduktioner.
- I konfrontationstimerne kan læreren via computerkanon illustrerer
det faglige stof eller gennemgå vanskelige områder med udgangspunkt
i elevernes elektroniske opgaver og øvelser. IT giver generelt et
langt bredere spektrum af formidlingsmuligheder.
- Tavlenoter kan overføres til elevernes elektroniske notemappe.
- Elever kan skiftes til at skrive logbøger fra konfrontationstimerne,
som gøres tilgængelige på klassens konferenceside.
I det følgende præsenteres to forløb med særlig vægt på undervisningsrummet.
Det ene er et monofagligt forløb i historie, mens det andet er et tværfagligt
forløb i dansk, historie og engelsk.15
Forløb
|
Vikingetid
og kildekritik |
Fag,
klasse og lærer |
Forløbet
vedrører en 1.g klasse i historie. |
Formål |
Eleverne
skal arbejde i dybden med kildekritik og informationssøgning. Det
er også et mål at lade elevernes hjemmearbejde indgå som grundlag
for arbejdet i konfrontationstiden. |
Læringsprincipper |
Forløbet
finder sted i undervisningsrummet, og eleverne arbejder i grupper.
Grupperne får en lærerstillet opgave om vikinger. |
Resultatkrav |
Grupperne
skal fremstille en mappe under fagets konference, hvor de har indsamlet
og grupperet links fra Internettet ud fra egne kriterier. Kriterierne
opstilles på baggrund af tekster om primære og sekundære kilder,
som er tilgængelige i det virtuelle undervisningsrum. De forskellige
links skal vurderes ud fra deres værdi som faglig informationskilde.
Gruppen skal endvidere fremhæve en række illustrationer, som i særlig
grad karakteriserer det pågældende tema. |
Proceskrav |
Gruppens
argumentation skal vedlægges i mappen. |
Organiseringsformer |
Forløbet
omfatter to dobbeltlektioner. Inden konfrontationstimerne kan eleverne
arbejde på skolen eller over nettet. Eleverne læser om kildekritik
og forbereder deres opgave uden for konfrontationstiden. Når klassen
mødes på skolen, tager lærerne udgangspunkt i elevernes arbejde
for at starte en fælles diskussion og perspektivering. |
Evaluering |
Som afslutning
på konfrontationstimerne besvarer eleverne individuelt tre spørgsmål
om kildekritik. Lærerne giver en kort elektronisk feedback på svarene. |
Forløb |
Israel-Palæstina
konflikten |
Fag, klasse og lærer |
Et tværfagligt forløb i
tre 1.g klasser med deltagelse af klassernes lærere i dansk, engelsk
og historie. |
Formål |
Forløbet handler om arbejdsmetoder,
og eleverne skal lære at samarbejde om en opgave, at dele viden
samt at tilrettelægge og gennemføre en mundtlig præsentation af
et fagligt stof. |
Læringsprincipper |
Forløbet foregår primært
i undervisningsrummet, men det vil tillige indeholde elementer fra
studierummet. Eleverne arbejder i grupper. Lærerne opstiller emnespørgsmål,
som grupperne vælger imellem. |
Resultatkrav |
Grupperne skal besvare emnespørgsmålet
og fremstille en PowerPoint-præsentation, som skal indgå
i deres formidling af besvarelsen for de øvrige grupper og
lærere. |
Proceskrav |
Der sammensættes opponentgrupper,
som har til opgave at give feedback til den anden gruppe efter fremlæggelse
ud fra et elektronisk feedbackskema. |
Organiseringsformer |
Inden gruppeopgaven bliver
klasserne undervist i henholdsvis den historiske baggrund for emnet,
i søgning på Internettet og PowerPoint. Eleverne får således hvert
sit ekspertiseområde. Lærerne danner tremandsgrupper, der består
af en elev fra hver klasse. Grupperne arbejder med opgaven i to
halvdagsforløb, hvor de skal opholde sig på skolen. Den første dag
holder lærerne en forelæsningsrække for alle elever om kommunikationsteori,
sagprosaanalyse, kritisk vurdering af materiale på Internettet
samt feedback. Grupperne arbejder derefter selvstændigt med informationssøgning,
sortering/vurdering af materiale, diskussion af formidling og udarbejdelse
af PowerPoint-præsentation. Flere lærere er fysisk tilstede og vejleder
eleverne. |
Evaluering |
Gruppen kommenterer sit
eget produkt, og opponentgruppen giver feedback, som lægges ind
i gruppens logbog. Lærerne opsummerer og kommenterer. |
3.3. Træningsrummet
I træningsrummet skal eleverne omsætte den faglige viden fra undervisningsrummet
til færdigheder. Eleverne kan også bruge træningsrummet, hvis de i forbindelse
med et projektarbejde får behov for at træne specifikke færdigheder.
Lærerens primære rolle er at træne og hjælpe den enkelte elev som en
mester over for en lærling, og IT rummer mange muligheder for at gøre
træningen spændende og differentieret.
Ved hjælp af elektronisk kommunikation med læreren får eleverne for
eksempel mulighed for at kvalificere deres hjemmearbejde. Der opstår
et særligt perspektiv, hvis man udnytter digitaliseringen af træningsrummet
til at opdele opgaven med at vejlede eleverne i deres arbejde og opgaven
med at vurdere kvaliteten af de resultater, som de producerer i træningsrummet.
En sådan opdeling af opgaverne kan åbne op for en mere konstruktiv læreproces
mellem eleven og den vejledende lærer, idet forholdet vil være mindre
påvirket af karaktergivningen.
Udviklingen af træningsrummet kan eksempelvis gennemføres ved, at:
- Eleverne får adgang til et virtuelt træningsrum med fagspecifikke
programmer. Der kan ligeledes lægges spil, cases, øvelser og opgaver
ud i træningsrummet samt links til fagligt baggrundsstof, databaser
m.v.
- Eleverne gennemfører virtuelle forsøg via kontakt med universiteter
eller forskningsafdelinger i virksomheder.
- Eleverne gennemfører parløbstræning med andre elever, eventuelt
på tværs af skoler, via email, chat, diskussionsfora og webcams. Eleverne
kan for eksempel lave grammatiske træningsopgaver til hinanden eller
skrive videre på hinandens historier.
- Eleverne benytter processkrivning til at øge udbyttet af opgavebesvarelser.
Læreren giver feedback, eventuelt ved hjælp af en elektronisk rettenøgle.
- Lærerne yder hjælp til elevernes træning via elektronisk asynkron
kommunikation. Derudover kan eleverne hente hjælp i vejledninger og
trin-for-trin gennemgang af opgaver i det virtuelle træningsrum.
- Eleverne tester før eller efter træningen deres viden og færdigheder
ved hjælp af programmer eller testspørgsmål fra læreren. På den måde
kan træningen målrettes den enkelte elev.
I det følgende skitseres to forløb med vægt på aktiviteter i træningsrummet.
Det første gennemføres i tysk, mens det andet er et tværfagligt forløb
i matematik og fysik.16
Forløb |
Berlinmuren |
Fag,
klasse og lærer |
Forløbet
omfatter en 2.g klasse i tysk. |
Formål |
Eleverne
skal opøve mundtlig udtryksfærdighed og forståelse for tysk kultur
og historie. Forløbet skal endvidere præsentere eleverne for induktive
læringsmetoder. |
Læringsprincipper |
Eleverne
arbejder parvis i træningsrummet og diskuterer opgaver i konfrontationstiden.
Undervejs giver læreren faglige input og stiller opgaver. |
Resultatkrav |
Eleverne
skal skrive en fiktiv interaktiv webhistorie ud fra deres umiddelbare
viden om Tysklands historie efter 1945. Strukturering af historien
er overladt til eleverne, som skal fremlægge produktet ved hjælp
af computeren til diskussion på klassen. Andre opgaver vil være:
At læse en tekst om Berlinmurens betydning, at løse en opgave ved
at diskutere forskellige påstande om årsagssammenhæng og historiske
begivenheder, som læreren har klippet fra gruppernes webhistorie,
at løse et puslespil af opsplittede historiske fakta om Tyskland
ved at sætte årstal og begivenheder i den rigtige rækkefølge, at
udføre mindre øvelser i det virtuelle træningsrum. |
Proceskrav |
Webhistorie,
fremlæggelse og diskussioner skal formuleres og gennemføres
på tysk. Eleverne skal i forbindelse med udarbejdelse af webhistorien
udpege deres usikkerhed med hensyn til de forskellige verbale tider.
Læreren udleverer på den baggrund grammatisksproglige
indsætningsøvelser til eleverne, som er afpasset den
enkelte elevs behov. |
Organiseringsformer |
Forløbet
varer to uger. Eleverne behøver ikke være på skolen for at skrive
den fiktive webhistorie og løse indsætningsøvelserne, men det øvrige
arbejde skal foregå i klassen. Læreren lægger links og læsestof
ud på fagets hjemmeside. |
Evaluering |
Evaluering af produkt og
proces varetages af eleverne selv. De kårer de tre bedste produktioner
ud fra følgende evalueringskriterier: Historiens realistiske relevans,
sprogets korrekthedsgrad, de tilføjede links relevans, layout,
brugervenlighed og den mundtlige fremlæggelse. |
Forløb |
Simulation |
Fag,
klasse og lærer |
En 2.g
klasse gennemfører et tværfagligt projekt i fysik og matematik. |
Formål |
Eleverne
skal lære at formidle et fysisk emne ved hjælp af simulation. De
skal lære, hvad det vil sige at lave en simulation, og hvilke teoretiske
implikationer den giver. Fysik er det bærende fag, mens matematik
er støttefag. |
Læringsprincipper |
Eleverne
arbejder i grupper, og undervisningen foregår i alle tre læringsrum. |
Resultatkrav |
Grupperne
skal producere en elektronisk simulation af et selvvalgt fysikemne. |
Proceskrav |
Grupperne
skal gøre brug af logbog, mindmap, projekt og samarbejdsværktøjer.
Lærerne skal have adgang til projektmappen. |
Organiseringsformer |
Forløbet
varer tre uger. Eleverne arbejder indledningsvis med simulationsprogrammer
og læser om teorien bag de fysiske emner, som læreren har opstillet
som mulige emner. Fysik og matematik har lavet et virtuelt projekt,
hvor emnerne er beskrevet og koblet med matematik. Inden undervisning
i klassen sender eleverne spørgsmål til læreren. I matematik træner
eleverne modellering med henblik på at beskrive de valgte fysiske
emner. Eleverne behøver ikke være tilstede på skolen, men lærerne
kan konsulteres i de afsatte timer og yder desuden elektronisk vejledning. |
Evaluering |
Simulationen afprøves af
elever fra en anden skole, som giver feedback. Som afslutning på
forløbet besvarer eleverne individuelt en række spørgsmål elektronisk
om det fysiske emne, de har arbejdet med. Hver elev får en samlet
karakter for besvarelserne og simulationen. Projektet indgår i elevernes
eksamenspensum. |
3.4. Studierummet
I studierummet fordyber eleverne sig individuelt eller i små grupper
i projekter og større opgaver. Emner og problemstillinger kan enten
være selvvalgte eller defineret af læreren. Studierummet udgør den
største udfordring for lærerrollen, idet læreren skal virke som procesvejleder,
der stiller spørgsmål, følger op, peger på problemfelter og tilgange
til løsninger m.v. Det kræver en høj grad af indlevelse i elevernes
situation og is i maven, når tingene arter sig uforudsigeligt.
Projektarbejde egner sig i særlig grad til virtuelt arbejde, idet der
udvikles mange IT-baserede værktøjer, som kan støtte eleverne i forskellige
stadier af arbejdsprocessen.
IT kan kvalificere arbejdet i studierummet på følgende måder:
- Eleverne anvender IT-baserede samarbejds- og projektstyringsværktøjer.
- På Internettet finder eleverne samarbejdspartnere til et projekt.
Det kan eksempelvis ske på www.pund.dk (naturvidenskabelig portal
for skoler, virksomheder og institutioner). Eleverne kan ligeledes
kommunikere med virksomheder og institutioner, der bistår eleverne
med at definere opgaver eller hjælper med oplysninger og faciliteter.
- Eleverne benytter Internettets muligheder for informationssøgning,
og de kan opsøge relevante kilder for at fremme projektarbejdet.
- Eleverne kommunikerer og udveksler arbejde med hinanden eller med
elever fra andre skoler og lande via email, fælles konferencesider
eller videokonferencer.
- Eleverne anvender multimedieprogrammer til at formidle projektresultater,
som også kan offentliggøres på en hjemmeside.
- Eleverne anvender elektroniske logbøger til at dokumentere, hvordan
arbejdsprocessen er forløbet, hvilket materiale der er anvendt m.v.
Begge de følgende eksempler på forløb i studierummet er tværfaglige.
Det første foregår i dansk, engelsk og historie, mens det andet kombinerer
biologi og kemi.
Forløb |
Vikinger
på de britiske øer - og omegn |
Fag,
klasse og lærer |
Et længerevarende, tværfagligt forløb i en 1.g klasse i dansk,
historie og engelsk. |
Formål |
Forløbets faglige mål er dels at udvikle elevernes skriftlige
fremstilling i dansk og engelsk, dels at opøve evner i historisk
formidling og kildekritik. Eleverne skal derudover lære
at arbejde med problemformulering og elektroniske samarbejdsværktøjer. |
Læringsprincipper |
Eleverne arbejder primært i studierummet, men der vil indledningsvis
blive brugt tid i undervisningsrummet. Eleverne
arbejder i grupper, men de skal tillige udarbejde individuelle
opgavebesvarelser. |
Resultatkrav |
Grupperne skal lave en hjemmeside, hvor de præsenterer
deres arbejde om temaet. Der er følgende krav til hjemmesidens
indhold:
1) Hver elev skal skrive en artikel på dansk med link til
beskrivelse af genre og målgruppevalg, stil og form. Artiklen
afløser en dansk stil.
2) Siden skal indeholde en længere artikel, som gruppen
skriver sammen på engelsk. Artiklen skal afløse en skriftlig
opgave i engelsk.
3) Hver elev skal indtale en lydfil på engelsk med udgangspunkt
i en illustration.
4) Gruppen skal gøre rede for kildesøgning, -valg og -kritik. |
Proceskrav |
Teksterne skal fremstilles ved hjælp af processkrivning med
læreren. Gruppen skal anvende IT-baserede samarbejdsværktøjer,
herunder føre en logbog over arbejdsprocessen. Lærerne
skal have adgang til gruppens arbejdsdomæne. |
Organiseringsformer |
Før projektarbejdet undervises eleverne i forskellige formidlingsgenrer,
vikingetiden, engelske tekster om vikinger, processkrivning
og projektarbejde. Lærerne har lavet et virtuelt
projektrum med henvisning til relevante hjemmesider på
Internettet, databaser og tilgængelig litteratur på skolens
bibliotek. Grupperne vælger dog selv, hvilket materiale de
inddrager, og hvilken vinkel de lægger på projektet. Underviserne
står til rådighed med vejledning i projektperioden,
og eleverne skal hver uge have mindst to vejledningssessioner.
Derudover vælger de selv arbejdstid og sted. |
Evaluering |
Hjemmesiden vurderes af faglærere uden tilknytning til klassen,
som giver gruppen karakterer for hver af de faglige
områder. Eleverne får individuelle karakterer for en dansk
stil, en engelsk stil og en historisk opgave. Gruppen får en
samlet karakter for hele sitet. Efter forløbet afholdes en
mentorsamtale med alle elever, hvor de drøfter arbejdsproces,
gruppearbejde, studieteknikker m.v. Projektet indgår i elevernes
eksamenspensum. |
Forløb |
Individuel
fordybelse |
Fag,
klasse og lærer |
En elev
i 3.g arbejder individuelt i en længere periode i de to højniveaufag
kemi og biologi. |
Formål |
Eleven
skal lære at fordybe sig i et fagligt stof og strukturere en selvstændig
arbejdsproces. Eleven lærer desuden at forbinde teori med praksis
og samarbejde med eksterne parter. |
Læringsprincipper |
Eleven
arbejder udelukkende i studierummet med en selvvalgt problemstilling. |
Resultatkrav |
Eleven
skal aflevere en projektrapport elektronisk, som afløser den store
opgave i 3.g. Projektrapporten skal indeholde simulation, animation
eller grafik som illustration af problemstillingen. |
Proceskrav |
Inden
forløbet skal eleven udarbejde en detaljeret studieplan sammen med
mentor og de to faglærere. Eleven skal undervejs deltage i en elektronisk
konference, hvor elever med samme fag drøfter problemstillinger
og besvarer lærernes spørgsmål. Endelig skal eleven skrive en logbog
over forløbet. |
Organiseringsformer |
Eleven
har valgt at arbejde i en virksomheds forskningsafdeling og møder
ikke på skolen i 14 dage. Lærerne yder elektronisk vejledning. |
Evaluering |
Eleven fremlægger projektrapporten
for faglærerne, og en repræsentant fra virksomheden deltager via
videokonference. Samtalen afløser en mundtlig eksamen. Der gives
karakter og en skriftlig udtalelse. |
11) Bent B. Andresen,
E-læring - en designhåndbog, 2000.
12) Dronninglund Gymnasium,
Forsøgsrapport 1999-2000, 2000.
13) FIKS er en forkortelse
af Fleksibelt IT-integrerende KompetenceSystem. Modellen er udarbejdet
af Bent B. Andresen til undervisere, der skal planlægge fleksible,
IT-baserede undervisningsforløb. Bent B. Andresen, E-læring
- en designhåndbog, 2000.
14) Erik Pinds, Rum til
læring, 1999.
15) Lektor Susanne Munch,
Frederiksværk Gymnasium og HF, har sammen med to kolleger udviklet
og afprøvet det tværfaglige forløb.
16) Lektor Ulla Pedersen,
Vejen Gymnasium, har udviklet og afprøvet forløbet i tysk, som i hendes
version indeholder flere elementer.
Denne side indgår
i publikationen "Modeller for fag og læring i Det Virtuelle Gymnasium"
som kapitel 4 af 8
© Undervisningsministeriet 2002
|
 |