|
Bilag
Personer involveret i Groundbreaker's Learning Mall
Undervisningsministeriets styringsgruppe
Lise Dalgaard
Rita Smedegaard
Jytte Fromberg
Jan Heilmann (fratrådt pr. 1. januar 1999)
Birthe Bjerrum
Johannes Bang
Per Møller Janniche
Randi Andersen
Christian Wang
Tom Døllner
Thorkild Ruby
Jan B. Thomsen (fratrådt pr. 1. juli 1998)
Lise Jeremiassen
Thomas Hammer-Jakobsen (fratrådt pr. medio juni), Peter Østergaard Sørensen
Leo Højsholt-Poulsen
Projektstyregruppe
Lise Jeremiassen, Alinea
Leo Højsholt-Poulsen, Orfeus
Thomas Hammer-Jakobsen, DR TV-Åben
Redaktionsgruppe
Sissel Amundsen, Alinea
Marianne Frederiksen, Orfeus
Peter Østergaard Sørensen, DR TV-Åben
Fagkonsulent
Birte Hasner
Didaktiker
Poul Otto Mortensen, DLH Haderslev
Dramaturg og ideudvikler af Mall World
Peter Bensted
Forfattere til Food Court og House of Entertainment
Suzanne Russell
Catherine Watson
Peter Bensted
Dan Santucci
Forfattere til Word Zone
Joan Boesen
Vita Ditzel
Administration
Anne-Mette Wahlberg, Alinea
Design, produktion, grafik og programmering af Mall World
Ivan Dehn, DR TV-Åben
3D karakterer og animation
Dan Christoffersen, DR TV-Åben
Grafiker og illustrator
Rasmus Funder (skriftligt materiale og hjemmeside)
Design, grafik, programmering, produktion mv. af Food Court og House of
Entertainment
Sebastian Champion
Claus Praeger-Jahnsen
Helene Brøndholdt, DR TV-Åben
Anders Madsen, DR TV-Åben
Frank Lindeskov, DR TV-Åben
Programmering og produktion mv. af Word Zone og Learning Mall Log
Finn Hviid, Orfeus
Mik Tuver, Orfeus
Ideudviklere af Learning Mall Log
Birte Hasner
Poul Otto Mortensen
Mik Tuver, Orfeus
Jørgen H. Christiansen, Orfeus
Design og grafik
Razmuz Skjoldan, Offbit Design
Hans Ole Herbst, tegner, Mick Christensen, PHS Mediefronten
Lars Emil Christensen, PHS Mediefronten,
Brian Hørup, Orfeus
Mads Ellesøe, fotograf
Udvikling, inspiration og test
Ulla Gjørling, Orfeus
Bror Arnfast, Orfeus
Eksterne samarbejdspartnere, fotografer og andre indholdsleverandører
Kristine Herning, CI konsulent i.f.m. afprøvning og skolekontakt
Jeppe Biisgard (Hip Hop)
Jan Sneum, DR-radio
Ray Kaas, Professor Virginia Tech and State University (graffitibilleder og
videooptagelse)
Eric Mertz, fotograf New York
Ill Bill, Hip Hop videooptagelse
Mogens Høirup, faglig konsulent
Stemmer/figurer i Mall World
Emily Bensted
Peter Bensted
Bjørn McKinstry
Benjamin R. Moore
Per Bashir Kragh Mller
Poul Fluegel
Karen Claybourne
Michael Simpson
Evaluatorer
Håkan Levin, Utvecklingskonsulenter AB, Sverige
Bent B. Andresen, DLH, København
Balthazar v/Flemming Fog
Testskoler
Alminde-Viuf Fællesskole, Anne Marie Schultz
Alsgade Skole, Ane Soegaard
Bispebjerg Skole, Toni
Tanderup, Kirsten Greve og Lis Sjøholm
Broager Skole, Astrid Jensen, Birthe Boe og Birgitte Nielsen
Egernsund Skole, Lene Nielsen, Ditte Hansen og Hella Hansen
Gammelgårdsskolen, Lisbeth Kjeldahl og Lene Brysting
Hellig Kors Skole, Birgit Svensson og Lise Bramsen
Herskindskolen, Helle Gammelgaard og Lise Thomsen
Holluf Pile Skole, Jorri Soegaard
Husum Skole, Leif Christiansen og Charlotte Lindell
Juelsminde Skole, Ellen Vinge Pedersen, Susan Rasmussen og Allan Jensen
Korsvejens Skole, Birgit Thomsen og Jeff Jodoin
Måløv Skole, Else Fabech og Kim Christensen
Skovshoved Skole, Dorrit Werther og Christina Rønne
Stensballe Skole, Birthe Mikkelsen, Anna Lise Henriksen og Anne Marie Jørgensen
Vanløse Skole, Carl Henning Riel, Grethe Hammer og Birgit Holm
Vindinge Skole, Inge Roemer Laursen, Helle Nielsen, Erik Grøndahl og Marie Louise
Reuschenbach og Lene Kouboe
Ølgod Byskole, Helle Licht og Poul Otto Mortensen
Personer involveret i SkoleMedi@'s del af
Banebryderprojektet
Personale
Christian Wang, direktør og projektleder
Tommy Pedersen, IT systemansvarlig
Bjarne Thomsen, grafiker
Louise Hansen, programmør
Michael Thyregod, programmør
Bestyrelse
Poul Erik Madsen, formand (Geografforlaget)
Niels Askær, direktør (Mikro Værkstedet)
Flemming Hegewald (Dansklærerforeningen)
Jørn Duus Andersen, eksternt medlem
Pia Guttorm Andersen, eksternt medlem
Tidligere eksterne bestyrelsesmedlemmer
Mette Ringsted, CTU
Lars Vahl, LEGO Dacta
Undervisningsministeriets styringsgruppe
Lise Dalgaard
Rita Smedegaard
Jytte Fromberg
Jan Heilmann (fratrådt pr. 1. januar 1999)
Birthe Bjerrum
Johannes Bang
Per Møller Janniche
Randi Andersen
Christian Wang
Tom Døllner
Thorkild Ruby
Jan B. Thomsen (fratrådt pr. 1. juli 1998)
Lise Jeremiassen
Thomas Hammer-Jakobsen (fratrådt pr. medio juni),
Peter Østergaard Sørensen
Leo Højsholt-Poulsen
Konsulenter
Søren Aksel Sørensen, Dansk
Bjørn Laigaard, Natur/teknik
Jytte Fromberg, Projektkonsulent
Redaktører og forfattere, eksterne forfattere, fotografer og andre
indholdsleverandører
Abdisalan Warsame
Anne Grethe Andersson, redaktør, forfatter
Arne Schmidt, kursus
Bent Nielsen, forfatter
Bogusia Gauden, forfatter
Carl Lindberg-Nielsen, tekstarbejde
Denelson Xavier
Erik Rønn, redaktør og forfatter
Erik Skøtt Andersen, forfatter
Filip Madsen, forfatter
Frank Jacobsen, konsulent
Frank Jensen, forfatter
Gudrun Elbek, forfatter
Hanne Brixtofte Petersen, forfatter
Hanne Weisdal, film- og lydoptagelser
Harald Haugaard
Heine Sand Kristensen, redaktør og forfatter
Jesper Mayerhofer, forfatter
Jonbjrk Thomsen
Jytte Jordal, konsulent og læsepædagog
Karen Jelstrup, forfatter
Keld Grinder-Hansen, forfatter
Kim Thynebjerg, forfatter
Christian Pedersen, konsulent
Lars Groth, konsulent
Lars Onslev, forfatter
Lars Vahl, tidligere bestyrelsesmedlem
Lene Nygaard, forfatter
Lene Sand Kristensen, tegner
Lennie Boesen, forfatter
Lone Sand
Mads Lindberg, journalist
Maida og Naser Kolzo
Mette Ringsted, tidligere bestyrelsesmedlem
Mitzi Elbek Pedersen
Nils Hansen, redaktør og forfatter
Per Nordby Jensen, forfatter
Per Petri, tegner
Peter Lykke
Peter Ørting, speak/oplæsning
Preben Elbek, forfatter
René Gronewald
Steen Johansen, oplæsning
Sten Andersen, tegninger
Thorkild Ruby, tekster og forfatter
Tom Døllner, forfatter
Tove Møller Iversen, forfatter
Testskoler, Farum
Skole- og kulturforvaltningen, Lene Christensen, IT konsulent
Solvangskolen, Elin schou, Alice Madsen, Anne Søager
Stavnsholtskolen, Anne-Marie Aakerlund, Kirsten Bundgaard
Testskoler, Herning
Skole- og kulturforvaltningen, Finn Nielsen, IT Konsulent
Anne Helen Hvelplund, skolebibliotekskonsulent
Ilskov Skole, Tove Ø. Sørensen, Mikael Kiilerich, Konny Philipsen, Jens Ole Mogensen
Lind Skole, Leif Nielsen, Bente Skræddergård, Hanne Schmidt Klemmensen, Kaj
Mortensen
Lundgårdskolen, Leif Hasle Jänichen, Anna Støttrup, Peter Bundgaard, Birthe
Pedersen
Testskoler, Odense
Pædagogisk MedieCenter, Niels Tovgaard, IT-konsulent og
centerleder
Humlehaveskolen, Keld Bønløkke, Christina Flint, Stig Jørgensen, Tine Walther
Grøndahl
Søhusskolen, Alice Bager, Jytte Schaldemose, Preben Knudsen
Skt. Klemensskolen, Finn Holm, Kirsten Wulff, Elsebeth Thaisen
Tarup skole, Klaus Rasmussen, Jørn Skov, Jacob Østergaard
Testskole, Holbæk
Tuse Skole, Bo Hildebrandt
Testskole, Horbelev
Horbelev Skole, Birthe Bjørn
Div. samarbejdspartnere
Zinckernagel & Co.
JyllandsPosten
PULS, fotografier
BIO Foto, POL-Foto
Bert Wiklund, naturfotograf
Evaluatorer
Håkan Levin, Utvecklingskonsulenter AB, Sverige
Søren Carøe, Strategisk Netværk
Bent B. Andresen, DLH, København
Uddannelsesstyrelsens temahæfteserie
I denne serie udsender Uddannelsesstyrelsen publikationer om generelle eller mere
specifikke aktuelle emner. Formålet er at skabe debat og inspirere til udvikling i
uddannelserne.
I serien er følgende udkommet eller under udgivelse:
1999
Nr. 1 Grønne initiativer i de almengymnasiale uddannelser (UVM 6-256) (Gymnasiale
uddannelser)
Nr. 2 Strategier for erhvervsskolernes PIU-arbejde (UVM 7-278) (Erhvervsfaglige
uddannelser)
Nr. 3 Læring i praktikken - i social- og sundhedshjælperuddannelsen (UVM 7-280)
(Erhvervsfaglige uddannelser)
Nr. 4 Ikt og vejledning på erhvervsskolerne (UVM 7-276) (Erhvervsfaglige uddannelser)
Nr. 5 Rundt om læring (VHS video, tre små film, i alt 58 min.) (UVM 9-025)
(Voksenuddannelser)
Nr. 6 Rundt om læring. Teksthæfte (UVM 9-026) (Voksenuddannelser)
Nr. 7 På sporet af praksis. Antologi (UVM 9-027) (Voksenuddannelser)
Nr. 8 Ikt i kemiundervisningen - på gymnasiet og hf (UVM 6-235) (Gymnasiale uddannelser)
Nr. 9 Ind på teknisk skole - information og vejledning (UVM 7-282) (Erhvervsfaglige
uddannelser)
Nr. 10 Frafald flytter: - hvorfor faldt de fra i praktiktiden i Århus? (UVM 7-284)
(Erhvervsfaglige uddannelser)
Nr. 11 IT i undervisningen på hhx og htx (UVM 6-257) (Erhvervsgymnasiale uddannelser)
Nr. 12 Naturarbejde i praksis: - en analyse af kvalifikationsbehov i dag og i fremtiden
(UVM 7-288) (Erhvervsfaglige uddannelser)
Nr. 13 Hvad tænder? Et debatskrift om voksenuddannelse (UVM 9-028) (Voksenuddannelser)
Nr. 14 Scenarier for erhvervsuddannelsesreform 2000 - inspiration til pædagogisk
diskussion
(UVM 7-285) (Erhvervsfaglige uddannelser)
Nr. 15 Nye tilrettelæggelsesformer på VUC (UVM 9-038) (Voksenuddannelser)
Nr. 16 Q-90 projektet - baggrund, proces og status på erhvervsskolernes kvalitetsprojekt
(UVM 7-286) (Erhvervsfaglige uddannelser)
Nr. 17 Tag hånd om skolekulturen - en vej til skoleudvikling på erhvervsskoler (UVM
7-287) (Erhvervsfaglige uddannelser)
Nr. 18 Debatoplæg om specialundervisning for voksne (UVM) (Voksenspecialundervisning)
Nr. 19 Casen i psykologiundervisningen - i de almene voksenuddannelser (UVM 9-047)
(Voksenuddannelser)
Nr. 20 Fakta om erhvervsuddannelsesreform 2000 (UVM 0065) (Erhvervsfaglige uddannelser)
Nr. 21 Efteruddannelse for gymnasie- og hf-lærere. Supplement efterår 1999 (UVM)
(Gymnasiale uddannelser)
Nr. 22 Evaluering af pgu - pædagogisk grunduddannelse (UVM 7-289) (Erhvervsfaglige
uddannelse)
Nr. 23 Udviklingsprogrammet for fremtidens ungdomsuddannelser (UVM 6-xxx)
(Gymnasiale uddannelser)
Nr. 24 Projektorganiseret undervisning i fysik i gymnasiet og hf (UVM 6-xxx)
(Gymnasiale uddannelser)
Nr. 25 På godt og ondt. Et portræt af elever og deres forhold til mestre og
erhvervsskoler
(UVM 7-xxx) (Erhvervsfaglige uddannelser)
Nr. 26 Evaluering af htx-uddannelsen 1999 (UVM 6-xxx) (Erhvervsgymnasiale uddannelser)
Nr. 27 Banebryderprojektet (UVM 5-333) (Grundskolen)
Publikationerne kan købes hos Undervisningsministeriets forlag eller hos
boghandlere
Forsiden | Forrige kapitel
| |
|